Wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszej wizycie u weterynarza, znajdziesz w tym artykule. Odpowiadamy, jak się do niej przygotować, aby przebiegła sprawnie i bezproblemowo.
Przyjście do weterynarza z psem
Przede wszystkim na wizytę do weterynarza przychodzimy ze zwierzęciem. Bez podstawowego badania klinicznego wykonanego przez lekarza weterynarii, nie ma możliwości postawienia prawidłowej diagnozy ani rozpisania leczenia.
Psa przyprowadzamy do weterynarza zawsze na smyczy, ponieważ będzie się on mijał przy wejściu i wyjściu oraz w poczekalni z innymi zwierzętami i ludźmi. Jeśli psiak w sytuacjach stresowych wykazuje agresję, na wizytę zabieramy ze sobą kaganiec.
Przyjście do weterynarza z kotem
Kota przynosimy w transporterze, kartonowym pudełku bądź torbie z dziurkami. Nie zalecamy przynoszenia kota na rękach bądź w kocu ani wyciągania go ze schronienia przed badaniem. Kot, który nie jest bezpiecznie zamknięty w transporterze lub torbie, w każdej chwili może się wyrwać i uciec. Taka sytuacja jest niebezpieczna i zagrażająca życiu zarówno jego samego, jak i innych zwierząt, opiekunów i personelu medycznego obecnych w przychodni.
Co zabrać ze sobą na pierwszą wizytę u weterynarza?
Pamiętajmy, żeby idąc do weterynarza mieć przy sobie książeczkę zdrowia.
Jeżeli przychodzimy na konsultację zwierzęcia dotychczas leczonego w innej placówce, konieczne jest zabranie ze sobą karty leczenia zwierzęcia. To w niej znajdują się podawane przez lekarza leki i wyniki poprzednich badań, takich jak: badania krwi, badania moczu, wykonane badania USG czy RTG zapisane na nośniku pamięci. Tak samo w sytuacji, kiedy jesteśmy na pierwszej wizycie w nowej lecznicy, bo zmieniamy weterynarza. Tym sposobem dostarczamy lekarzowi niezbędnych informacji o przebytych chorobach i zabiegach.
Dzięki informacjom zawartym w książeczce zdrowia i karcie leczenia, lekarz weterynarii może również uzyskać wiele informacji na temat Waszego pupila, a mianowicie: kiedy był ostatnio odrobaczony i jaki preparat został zastosowany, kiedy była stosowana profilaktyka przeciwpchelna i przeciwkleszczowa i jakie preparaty zostały podane, kiedy i jaką szczepionką został zaszczepiony, kiedy i jakie wykonano badania krwi i moczu oraz jakie były ich wyniki, a także wszystkie inne informacje na temat podanych leków i przebytych chorób oraz zabiegów.
Jeżeli zwierzę wyjeżdża za granicę, należy zabrać ze sobą również jego paszport, o ile już taki posiada. W trakcie wizyty lekarz weterynarii musi dokonać w paszporcie odpowiednich wpisów oraz wprowadzić nowe dane do ogólnopolskiego elektronicznego WetSystemu.
Pierwsza wizyta u weterynarza – co jeszcze warto wiedzieć?
Warto też skonsultować się wcześniej z przychodnią, czy na konkretną wizytę zwierzę powinno przyjść na czczo, czy ma przyjąć dotychczasowe leki, czy powinno przyjść z pełnym czy opróżnionym pęcherzem moczowym. Jeśli niewłaściwie przygotujemy zwierzaka do badań, ponowna wizyta może okazać się konieczna.
Jeżeli zaistniały jakieś zmiany w zachowaniu bądź inne niepokojące sytuacje, warto mieć ze sobą nagranie czy zdjęcia z tego zdarzenia. Pomoże to zobrazować problem i lekarz weterynarii będzie mógł sprawdzić, jak dana sytuacja wyglądała i o czym mogą świadczyć objawy oraz je zweryfikować.
Jeśli nie pamiętamy, warto też sprawdzić, jak nazywa się karma podawana pupilowi oraz inne dodatki, np. smakołyki i w jakiej ilości są przyjmowane.