Badanie ciśnienia krwi u psów i kotów to ważne, a często niedoceniane badanie. W artykule odpowiadamy na pytania, jak często badać ciśnienie u psa i kota, a także jakimi metodami można wykonać to badanie i jaki jest jego przebieg.
Dlaczego warto badać ciśnienie u psa i kota?
Jest to bardzo cenne badania, ponieważ wiele chorób przebiega z nadciśnieniem. Wyróżniamy nadciśnienie pierwotne oraz wtórne. To drugie występuje w wyniku różnych chorób, między innymi takich jak: przewlekła choroba nerek, cukrzyca, nadczynność tarczycy u kotów, akromegalia, niewydolność krążenia, guz chromochłonny nadnerczy, nadczynność kory nadnerczy – choroba Cushinga.
Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do nagłej utraty wzroku, niewydolności serca, niewydolności nerek czy obrzęku mózgu. Dlatego też warto regularnie badać zwierzaka, by uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.
Jak często badać ciśnienie u psa i kota?
Kontrolny pomiar ciśnienia krwi powinien być wykonywamy u psa i kota raz w roku. W przypadku zwierząt geriatrycznych, czyli powyżej 7 roku życia, zaleca się wykonywanie badania raz na 6 miesięcy.
Przygotowanie do badania ciśnienia u psa i kota
Najważniejszą zasadą przed i w trakcie badania jest umożliwienie zwierzęciu zaadaptowania się do nowego otoczenia i uspokojenia przed rozpoczęciem pomiaru. Zwierzę najlepiej czuje się w obecności właściciela, dlatego też staramy się wykonać pomiar w gabinecie w jego obecności.
Bardzo istotne jest, żeby w pomieszczeniu była cisza i spokój. Gabinet nie może być przechodni, należy zadbać o to, aby nikt w trakcie badania nie przeszkadzał i nie wchodził do pomieszczenia. Ciśnienie jest bardzo dynamicznym parametrem i może zmienić się z sekundy na sekundę pod wpływem stresu, stąd warunki, w jakich wykonujemy badanie, są kluczowe.
W celu zapewnienia bezpiecznego miejsca do pomiaru bardzo dobrze sprawdza się ulubiony kocyk z domowym zapachem dla psów czy też własny transporter z odkrytą tylko jego górą w przypadku kotów.
Jak zbadać ciśnienie krwi u psa i kota?
Wyróżniamy dwie metody pomiaru ciśnienia krwi: pośrednią i bezpośrednią (inwazyjną). Inwazyjna jest metodą najbardziej precyzyjną i polega na założeniu cewnika do naczynia krwionośnego. Wykorzystywana jest śródoperacyjnie.
Natomiast w metodzie pośredniej wyróżniamy metodę dopplerowską i oscylometryczną.
Badanie ciśnienia u psa i kota metodą dopplerowską
Metoda dopplerowska jest zdecydowanie częściej wykorzystywana i daje najbardziej wiarygodne pomiary. Z tych powodów właśnie taką metodę stosujmy w naszej Przychodni Weterynaryjnej TOPVET.
Pomiar ciśnienia metodą dopplerowską jest bezbolesny. Psy i koty dobrze go znoszą.
Pomiaru ciśnienia u psów i kotów dokonujemy na kończynach lub ogonie.
Bardzo ważnym elementem zapewniającym miarodajne wyniki badania jest właściwy dobór mankietu, czyli „opaski”, którą nakładamy na kończynę lub ogon celem zmierzenia ciśnienia. Jego szerokość musi wynosić 30-40% obwodu kończyny lub ogona w miejscu, w którym założony jest mankiet.
W jakiej pozycji zwierzęcia i ułożeniu kończyny wykonujemy pomiar ciśnienia? Mankiet musi znajdować się na wysokości prawego przedsionka serca. Dlatego też najlepiej wykonywać pomiar w pozycji mostkowej, leżącej bocznej lub siedzącej – wtedy unosimy łapkę na wysokość podstawy serca.
Mankiet zakładamy na kończynę, podłączamy go do manometru, a sondę pokrytą żelem przykładamy poniżej mankietu, do tętnicy, na której mierzymy ciśnienie. Wykonujemy ok. 5 pomiarów. Następnie odrzucamy dwa skrajne i wyciągamy średnią z pozostałych 3 pomiarów.
Jeśli podejrzewasz u swojego czworonoga problemy z nadciśnieniem, zapytaj o to swojego lekarza weterynarii. Lekarz wykona pomiar ciśnienia krwi i inne niezbędne badania diagnostyczne w celu postawienia diagnozy i zapewnienia jak największego komfortu Twojemu Pupilowi.
Zapraszamy na takie badanie również do naszej Przychodni Weterynaryjnej TOPVET.